DOMINANT 2 VA45 TIN
You can buy this product at the following online shops.
Please click on a logo and you will directly linked to the online shop.
C-G1/4"
TAP DOMINANT 2 VA45 TIN HSSE-PM
DIN 5156
Sign In or create an account here to see prices and get access to more.
LoginYou do not have an account yet? Click here.
You can buy this product at the following online shops.
Please click on a logo and you will directly linked to the online shop.
C-G1/4"
TAP DOMINANT 2 VA45 TIN HSSE-PM
DIN 5156
| Identnumber | 024857 |
| Thread type | G |
| Dimension | 1/4" inch |
| Pitch | 19 threads per inch |
| Coolant supply | none |
| Cutting material | HSSE-PM |
| Cutting direction | RH |
| Shank tolerance | h9 |
| Chamfer form | C / 2-3 |
| Total length (l1) | 100 mm |
| Thread length (l2) | 15 mm |
| Effective length (l3) | - mm |
| Shank Ø (d2) | 11 mm |
| Width across flats (a) | 9 mm |
| Pilot bore diameter | 11.8 mm |
| Thread depth | 3xD |
| Thread depth inch | 0 inch |
| Norm | DIN 5156 |
| Execution | TIN |
| Machining group | VA45 |
Please download the exploded drawing and compare reference numbers in the drawing with our spare parts list.
| Reference | Name | Article number | Buy Product |
|---|