DOMINANT 2 VA45 HL
You can buy this product at the following online shops.
Please click on a logo and you will directly linked to the online shop.
C-M20X2,5 ISO2/6H
TAP DOMINANT 2 VA45 HL HSSE-PM
DIN 376
Sign In or create an account here to see prices and get access to more.
LoginYou do not have an account yet? Click here.
You can buy this product at the following online shops.
Please click on a logo and you will directly linked to the online shop.
C-M20X2,5 ISO2/6H
TAP DOMINANT 2 VA45 HL HSSE-PM
DIN 376
| Identnumber | 019068 |
| Thread type | M |
| Dimension | 20 mm |
| Pitch | 2,5 mm |
| Coolant supply | none |
| Cutting material | HSSE-PM |
| Cutting direction | RH |
| Thread tolerance | ISO2/6H |
| Shank tolerance | h9 |
| Chamfer form | C / 2-3 |
| Total length (l1) | 140 mm |
| Thread length (l2) | 25 mm |
| Effective length (l3) | - mm |
| Shank Ø (d2) | 16 mm |
| Width across flats (a) | 12 mm |
| Pilot bore diameter | 17.5 mm |
| Thread depth | 3xD |
| Thread depth mm | 60 mm |
| Thread depth inch | 2.3622 inch |
| Norm | DIN 376 |
| Execution | HL |
| Machining group | VA45 |
| Materials | 1.1 | 1.2 | 1.3 | 1.4 | 1.5 | 1.6 | 2.1 | 2.2 | 2.3 | 3.1 | 3.2 | 3.3 | 3.4 | 5.1 | 5.2 | 5.3 | 7.1 | 7.2 |
| Nr | Material | Rm / Nmm² | HB | HRC |
|---|---|---|---|---|
| 1.1 | Magnetic soft steel | > 100 < 450 | ||
| 1.2 | Construction steel / case hardening steel | > 300 < 700 | ||
| 1.3 | Carbon steel | > 400 < 950 | ||
| 1.4 | Alloyed / heat-treatable steel | > 450 < 950 | ||
| 1.5 | Alloyed steel | > 800 < 1250 | > 235 < 370 | > 22 < 40 |
| 1.6 | Alloyed steel | > 1100 < 1400 | > 325 < 410 | > 34 < 45 |
| 2.1 | Ferritic / martensitic steel | > 450 < 1200 | ||
| 2.2 | Austenitic steel | > 400 < 950 | ||
| 2.3 | High temperature steel | > 850 < 1550 | > 250 < 455 | > 25 < 48 |
| 3.1 | Grey cast iron | > 150 < 1000 | > 100 < 300 | |
| 3.2 | Cast iron with nodular graphite | > 350 < 1000 | > 100 < 350 | |
| 3.3 | Malleable cast iron | > 300 < 700 | > 100 < 200 | |
| 3.4 | Cast iron with vermicular graphite | > 700 < 1000 | > 200 < 300 | > 20 < 32 |
| 5.1 | Alu wrought alloy Si ≤0,5% | > 100 < 700 | > 30 < 200 | |
| 5.2 | Alu alloyed Si ≤6% | > 150 < 700 | > 45 < 200 | |
| 5.3 | Alu alloyed Si >6% | > 150 < 900 | > 45 < 265 | |
| 7.1 | Nickel non-alloyed | > 400 < 600 | > 120 < 175 | |
| 7.2 | Nickel alloyed | > 400 < 1200 | > 120 < 350 | > 12 < 39 |
Please download the exploded drawing and compare reference numbers in the drawing with our spare parts list.
| Reference | Name | Article number | Buy Product |
|---|