DOMINANT 2 LT45 TIN SL
You can buy this product at the following online shops.
Please click on a logo and you will directly linked to the online shop.
C-M5X0,8 6HX
TAP LITELINE
DOMINANT 2 LT45 TIN SL HSSE
~DIN 376 L1=160
Sign In or create an account here to see prices and get access to more.
LoginYou do not have an account yet? Click here.
You can buy this product at the following online shops.
Please click on a logo and you will directly linked to the online shop.
C-M5X0,8 6HX
TAP LITELINE
DOMINANT 2 LT45 TIN SL HSSE
~DIN 376 L1=160
| Machining group | LT45 |
| Shank length | SL |
| Identnumber | 780179 |
| Thread type | M |
| Dimension | 5 mm |
| Pitch | 0,8 mm |
| Coolant supply | none |
| Cutting material | HSSE |
| Cutting direction | RH |
| Thread tolerance | 6HX |
| Shank tolerance | h9 |
| Chamfer form | C / 2-3 |
| Total length (l1) | 160 mm |
| Thread length (l2) | 6.4 mm |
| Effective length (l3) | - mm |
| Shank Ø (d2) | 3.5 mm |
| Width across flats (a) | 2.7 mm |
| Thread depth | 3xD |
| Norm | ~ DIN 376 |
| Execution | TIN SL |
| Materials | 1.1 | 1.2 | 1.3 | 1.4 | 1.5 | 2.1 | 2.2 | 3.2 | 3.3 | 4.1 | 4.3 | 4.4 | 4.5 | 5.2 | 5.3 |
| Nr | Material | Rm / Nmm² | HB | HRC |
|---|---|---|---|---|
| 1.1 | Magnetic soft steel | > 100 < 450 | ||
| 1.2 | Construction steel / case hardening steel | > 300 < 700 | ||
| 1.3 | Carbon steel | > 400 < 950 | ||
| 1.4 | Alloyed / heat-treatable steel | > 450 < 950 | ||
| 1.5 | Alloyed steel | > 800 < 1250 | > 235 < 370 | > 22 < 40 |
| 2.1 | Ferritic / martensitic steel | > 450 < 1200 | ||
| 2.2 | Austenitic steel | > 400 < 950 | ||
| 3.2 | Cast iron with nodular graphite | > 350 < 1000 | > 100 < 350 | |
| 3.3 | Malleable cast iron | > 300 < 700 | > 100 < 200 | |
| 4.1 | Copper non-alloyed | > 200 < 400 | > 60 < 120 | |
| 4.3 | Brass (long chipping) | > 150 < 700 | > 45 < 200 | |
| 4.4 | Copper-alu-nickel alloyed (short chipping) | > 150 < 700 | > 45 < 200 | |
| 4.5 | Copper-alu-nickel alloyed (long chipping) | > 500 < 750 | > 150 < 220 | |
| 5.2 | Alu alloyed Si ≤6% | > 150 < 700 | > 45 < 200 | |
| 5.3 | Alu alloyed Si >6% | > 150 < 900 | > 45 < 265 |
Please download the exploded drawing and compare reference numbers in the drawing with our spare parts list.
| Reference | Name | Article number | Buy Product |
|---|