DURAMAX 1 GAL BT
You can buy this product at the following online shops.
Please click on a logo and you will directly linked to the online shop.
C-M8X1,25 6GX
ROLL TAP DURAMAX 1 GAL BT HSSE-PM
DIN 2174
Sign In or create an account here to see prices and get access to more.
LoginYou do not have an account yet? Click here.
You can buy this product at the following online shops.
Please click on a logo and you will directly linked to the online shop.
C-M8X1,25 6GX
ROLL TAP DURAMAX 1 GAL BT HSSE-PM
DIN 2174
| Machining group | GAL |
| Identnumber | 098648 |
| Thread type | M |
| Dimension | 8 mm |
| Pitch | 1,25 mm |
| Cutting material | HSSE-PM |
| Thread tolerance | 6GX |
| Shank tolerance | h6 |
| Chamfer form | C / 2-3 |
| Total length (l1) | 90 mm |
| Thread length (l2) | 13 mm |
| Effective length (l3) | 35 mm |
| Shank Ø (d2) | 8 mm |
| Width across flats (a) | 6,2 mm |
| Pilot bore diameter | 7.45 mm |
| Norm | DIN 2174 |
| Execution | BT |
| Reference | Name | Article number | Buy Product |
|---|