DOMINANT 1 MHST45 KA HK HL
You can buy this product at the following online shops.
Please click on a logo and you will directly linked to the online shop.
C-M6X1 6HX
TAP DOMINANT 1 MHST45
KA HK HL HSSE-PM
DIN 371
Sign In or create an account here to see prices and get access to more.
LoginYou do not have an account yet? Click here.
You can buy this product at the following online shops.
Please click on a logo and you will directly linked to the online shop.
C-M6X1 6HX
TAP DOMINANT 1 MHST45
KA HK HL HSSE-PM
DIN 371
| Identnumber | 036361 |
| Thread type | M |
| Dimension | 6 mm |
| Pitch | 1 mm |
| Coolant supply | KA |
| Cutting material | HSSE-PM |
| Cutting direction | RH |
| Thread tolerance | 6HX |
| Shank tolerance | h6 |
| Chamfer form | C / 2-3 |
| Total length (l1) | 80 mm |
| Thread length (l2) | 10 mm |
| Effective length (l3) | 30 mm |
| Shank Ø (d2) | 6 mm |
| Width across flats (a) | 4.9 mm |
| Pilot bore diameter | 5 mm |
| Thread depth | 3xD |
| Thread depth mm | 18 mm |
| Thread depth inch | 0.7087 inch |
| Norm | DIN 371 |
| Execution | KA HK HL |
| Machining group | MHST45 |
| Materials | 1.1 | 1.2 | 1.3 | 1.4 | 1.5 | 1.6 | 1.7 | 2.1 | 2.2 | 2.3 | 3.1 | 3.2 | 3.3 | 3.4 | 4.1 | 4.3 | 5.1 | 5.2 | 5.3 | 7.1 | 7.2 |
| Nr | Material | Rm / Nmm² | HB | HRC |
|---|---|---|---|---|
| 1.1 | Magnetic soft steel | > 100 < 450 | ||
| 1.2 | Construction steel / case hardening steel | > 300 < 700 | ||
| 1.3 | Carbon steel | > 400 < 950 | ||
| 1.4 | Alloyed / heat-treatable steel | > 450 < 950 | ||
| 1.5 | Alloyed steel | > 800 < 1250 | > 235 < 370 | > 22 < 40 |
| 1.6 | Alloyed steel | > 1100 < 1400 | > 325 < 410 | > 34 < 45 |
| 1.7 | Alloyed steel | > 1200 < 1550 | > 350 < 455 | > 39 < 48 |
| 2.1 | Ferritic / martensitic steel | > 450 < 1200 | ||
| 2.2 | Austenitic steel | > 400 < 950 | ||
| 2.3 | High temperature steel | > 850 < 1550 | > 250 < 455 | > 25 < 48 |
| 3.1 | Grey cast iron | > 150 < 1000 | > 100 < 300 | |
| 3.2 | Cast iron with nodular graphite | > 350 < 1000 | > 100 < 350 | |
| 3.3 | Malleable cast iron | > 300 < 700 | > 100 < 200 | |
| 3.4 | Cast iron with vermicular graphite | > 700 < 1000 | > 200 < 300 | > 20 < 32 |
| 4.1 | Copper non-alloyed | > 200 < 400 | > 60 < 120 | |
| 4.3 | Brass (long chipping) | > 150 < 700 | > 45 < 200 | |
| 5.1 | Alu wrought alloy Si ≤0,5% | > 100 < 700 | > 30 < 200 | |
| 5.2 | Alu alloyed Si ≤6% | > 150 < 700 | > 45 < 200 | |
| 5.3 | Alu alloyed Si >6% | > 150 < 900 | > 45 < 265 | |
| 7.1 | Nickel non-alloyed | > 400 < 600 | > 120 < 175 | |
| 7.2 | Nickel alloyed | > 400 < 1200 | > 120 < 350 | > 12 < 39 |
Please download the exploded drawing and compare reference numbers in the drawing with our spare parts list.
| Reference | Name | Article number | Buy Product |
|---|