DOMINANT 2 VA45 HL
You can buy this product at the following online shops.
Please click on a logo and you will directly linked to the online shop.
C-UNC1/2"-13 2B
TAP DOMINANT 2 VA45 HL HSSE
~DIN 376
Sign In or create an account here to see prices and get access to more.
LoginYou do not have an account yet? Click here.
You can buy this product at the following online shops.
Please click on a logo and you will directly linked to the online shop.
C-UNC1/2"-13 2B
TAP DOMINANT 2 VA45 HL HSSE
~DIN 376
| Identnumber | 021516 |
| Thread type | UNC |
| Dimension | 1/2" inch |
| Pitch | 13 threads per inch |
| Coolant supply | none |
| Cutting material | HSSE-PM |
| Cutting direction | RH |
| Thread tolerance | 2B |
| Shank tolerance | h9 |
| Chamfer form | C / 2-3 |
| Total length (l1) | 110 mm |
| Thread length (l2) | 18 mm |
| Effective length (l3) | - mm |
| Shank Ø (d2) | 9 mm |
| Width across flats (a) | 7 mm |
| Pilot bore diameter | 10.8 mm |
| Thread depth | 3xD |
| Thread depth inch | 0 inch |
| Norm | ~DIN 376 |
| Execution | HL |
| Machining group | VA45 |
| Separator | - |
Please download the exploded drawing and compare reference numbers in the drawing with our spare parts list.
| Reference | Name | Article number | Buy Product |
|---|